ufo onlineGamigo’nun bedava devasa online sıra tabanlı strateji oyunu. İsim ve oynanış olarak UFO / X-Com klonu olduğunu sananlar yanılır, çünkü değil…

 

Browser oyunu olduğu için öncelikle bilgisayarda Unity Web Player’ın kurulu olması gerekli.

Oyun halen beta test aşamasında. Ne özelliklerle ilgili yeterince derin bilgi ve açıklama var, ne de eğitim konuları mevcut.

Haritalar ve kamera 3 boyutlu, X-Com gibi sabit izometrik kamera açısı yok, görüntüyü istediğimiz gibi evirip çevirebiliyoruz ve yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyoruz.

Oyuna başlarken her zaman olduğu gibi kendimize bir karakter yaratıyoruz. Öncelikle Amerika, Avrupa ve Asya diye ayrılmış 3 değişik ordudan birisine dahil olmamız lazım, bunu seçtikten sonra ise karakterimize bir sınıf belirlememiz gerekmekte. Grupların ve karakter sınıflarının kendilerine özgü artı ve eksileri var.

Karakter sınıfları: Grenadier (patlayıcı uzmanı), Medic, (sıhhiyeci) Scout (izci), Sniper ve Tank (ağır silahcı).

Oyunun esas ekranı bizim karargahımıza ait. Buradan ulaşılabilecek yığınla tesis mevcut.

Storage:

ufo online

Satın aldığımız veya çarpışmalardan kazandığımız ekipmanlar bu ekrana havale oluyor. Yarattığımız karaktere veya kiraladığımız askerlere ait silah, cephane, zırh vs. tüm araç gereci buradan yüklüyor veya değiştiriyoruz. Yalnız depo sınırlı sayıda ekipman bulundurabilmekte, sol alttaki Expand düğmesi ile bunu yükseltebilmek mümkün ancak Tech Points denen bir puan sistemine ihtiyaç duymakta ve Tech Points’i sadece savaşarak kazanıyoruz, yani öldürdüğümüz uzaylı veya düşman gruplardan. Uzaylı veya düşman gruplara ait teknolojiyi X-Com’da olduğu gibi ele geçirmek mümkün mü, bilgi yok.

Hospital:

ufo online

Karakterimizi ve askerlerimizi iyileştirebiliyoruz, eğer çatışmada öldüyse tekrardan canlandırabiliyoruz. Bunun için ise Platinum denen bir başka puan türü kullanıyoruz ki, para karşılığı satın alınıyor… 😉

Barracks:

ufo online

Karakter gelişimini idare ettiğimiz ekran. Piramitin içinde çok sayıda ve değişik renklerle ayrılmış yetenek sınıfları var. Yeni yetenekleri öğrenmek için Skillpoint gerekli. Nasıl kazanıldığı belli değil ama muhtemelen bu da Tech Points gibi çarpışmalardan elde ediliyordur. Bu tesisi de ayrıca genişletmek mümkün görünmesine rağmen ne gibi pratik etkisi var o da belli değil henüz.

Lab:

ufo online

Burası teknolojimizi geliştirdiğimiz, yeni silah alet edevat ürettiğimiz, mevcut ekipmanımızı tamir edebildiğimiz laboratuvar ekranı. Ekipman üretimi için öncelikle “know how”una ihtiyacımız var, nasıl yapıldığını bilmek yeterli değil tabii, ayrıca depoda yer kaplayacak hammaddeye de ihtiyacımız var. Ürettiklerimiz ile sırf kendi askerlerimiz donatmıyoruz, ayrıca satarak gelir elde edebiliyoruz.

Strategy HQ:

ufo online

Harita ekranı. Nerede, ne zaman ve kime karşı savaşacağımızı belirlediğimiz ekran burası. Her ülkenin üzerine gittiğimizde PvP veya PvE olmak üzere 2 farklı tür maç ayarlayabiliyoruz. Ayarladıktan sonra ise askerlerimiz ile birlikte çarpışmaya giriyoruz.

ufo online
Paralı asker kiralama
ufo online
ekipman satın alım

Taktik / Çarpışma:

ufo online

Sıra tabanlı her oyunda olduğu gibi Ufo online’da da Action Point (AP) sistemi var. Bir karakterin toplam AP miktarı onun fiziksel özellikleri, ekipmanlarının türü ve ağırlığı ile bireysel yetenek ve becerileriyle alakalı. Seçilen Grup ve Karakter sınıflarının sıra tabanlı savaşa ne gibi etkilerinin olduğu henüz belli değil. Muhtemelen kendi sınıflarına ait bir silahı çok daha randımanlı kullanabiliyorlardır; örneğin otomatik silahla ağır silahcı 2 defa ateş edebilirken, aynı silahla başka bir karakter sınıfı tek el ateş edebiliyordur gibi. Silah kullanımında harcanan AP miktarı karakterin özel yetenekleriyle ve de silahın türüyle orantılı haliyle.

ufo online

Düşman yapay zekasıyla ilgili söylenebilecek pek bir şey yok. Askerlerimi görür görmez saldırıya geçtiler. Takım halinde hareket ettiklerine veya tüm haritadaki diğer düşman unsurları uyardıklarına dair bir emare göremedim.

ufo online

Ne ben Görev yapabildim ne de Gamigo oyunu yapabilmiş… Oyun ağır “fail” olmuş. Beta olduğu için değil, çok kısa denememde hataya falan rastlamadım. Ancak ilk izlenimim; oyun ne zor ne de zevkli. İsmine aldanıp UFO / X-Com gibi bir beklentiyle oynamamak gerekli kesinlikle… Oyunun yardım ve eğitim kısmı biterse belki biraz daha anlaşılır ve merak uyandırıcı hale gelir, ama yinede oyunun savaş kısmının epey cilaya ihtiyacı! Şu haliyle UFO online  yerine Xenosquad oynamayı tercih ederim.

http://ufo-online.gamigo.com/

~~

İlgili Yazılar: