XenoSquad

Xenonauts değil XenoSquad! 🙂

Güncel UFO / X-Com klonu gibi, sıra tabanlı strateji, rpg ve bulmaca karışımı, oynaması bedava, flash tabanlı çok çok hoş bir oyun.

Oyunun başında yukarıdaki brifing ekranı geliyor ve mevcut görevimiz, silahlarımız, karşımıza çıkacak düşman çeşitleri, bulmacalar ve haritayla ilgili kısa bir bilgi alıyoruz.

Oyunda Çeviklik, Hareket kabiliyeti, Nişan Alma vb gibi tomarla RPG elementi mevcut, ama oyunun görece kolaylığı yüzünden tüm ekip elemanlarının özelliklerini ve silahlarını kısa bir sürede en tepe seviyeye çıkartabiliyorsunuz, kısaca bir noktadan sonra RPG öğelerinin pek bir etkisi olmuyor ya da savaşa katkısı kalmıyor. Karakter gelişimi ve kademe atlamak için deneyim puanları, silah alımı için ise para kazanmanız gerekmekte. Bunları da sadece savaşarak / uzaylıları öldürerek kazanabiliyoruz.

MAGNUS!

XenoSquad

Sarı kafalı arkadaşın ismi MAGNUS. Magnus malesef biraz ağır (e RPG özellikleri var dedik!) Geç dank ediyor, yavaş hareket ediyor falan ama iş ciddiye bindimi kodumu oturtuyor, zira Magnus takımınızın ağır silah ve bomba uzmanı. Oyunun başlarındaki haritalarda, yerdeki kapaklardan bol bol çıkan, çok çabuk ve fazla hareket eden ama çok az hasar verebilen sinir bozucu uzaylı tavukların çukurlarını bomba ile yok edebiliyor. Dahası, ilerleyen bölümlerde karşılaşacağınız ve hiç bir silahın işlemediği dev canavarlara ise sadece Magnus bomba ile uzun mesafeden saldırarak yok edebiliyor! Kısaca her daim korunması şart, ki bir noktadan sonra faydadan çok mesuliyet haline geliyor…!

XenoSquad

XenoSquad

XenoSquad

Silah çeşitleri biraz kısıtlı. Magnus’un ağır silahlarının haricinde tabanca, tüfek ve keskin nişancı tüfeği gibi silahlar mevcut. Haliyle her birinin kendine has özellikleri var. Güzel bir artı olarak assault rifle ın süngüsü mevcut, yani yakın çatışmaya girip mermi harcamadan süngü ile uzaylıların işini bitirmek mümkün olabiliyor, en azından küçük ve sayıca bol uzaylılara mermi harcamak yerine bu yöntem daha etkili çünkü oyunda mermi sınırsız değil! Bu da bir başka artı yönü oyunun.

Üçüncü artı yönü ise silahların üst üste fazla kullanımı neticesinde ısınmaları ve ısrarla kullanmaya devam edildiğinde tutukluk yapmaları. Neticesinde ise size bir kaç turn’e mal olabilirler…

Oyunun sıra tabanlı olması, bu yönlerin hepsini dikkate alarak hem mevcut elinizi oynamanızı hem de bir sonraki adımınızı planlamanızı gerektiriyor.

XenoSquad

XenoSquad

Mermi sıkıntısı var dedik ama, yinede haritaların belli noktalarına yerleştirilmiş üzerinde el işareti olan sandıkları gidip açtığınız takdirde, içinden tam dolu bir şarjör çıkması ihtimali var. Mermi dışında beceri puanı veya para da çıkabiliyor. Bunlar sırasıyla karakter gelişimi ve silah alımı için iş görüyor. Tabii bu noktada hangi adamınızı sandığa götürmek istediğinizi belirlemeniz, daha da önemlisi savaşın göbeğinde adamınızı sandığa sağ salim ulaştırmakla da ilgilenmeniz gerekeceğinden taktiksel olarak vermeniz gereken kararlara bir yenisi daha ekleniyor… 🙂

Ayrıca etrafta bazı variller var ki, bunlara ateş ettiğimizde patlıyolarlar ve belli bir miktar şok dalgası ile yakın çevrelerindeki canlılara hasar veriyorlar. Haritaların çeşitliliğiyle beraber oynanışa olumlu katkısı olan bir başka yön de bu, hem saldırı hem savunma için çevreden olabildiğince faydalanmaya çalışmak….

Özellikle köşelere çok güzel pusu kurulabiliyor, çünkü oyunda interrupt sistemi mevcut. Sıranızı bitirmeden önce eğer hareket puanı kalmış askerleriniz varsa, veya sıra sizdeyken bazı askerlerinizi sırf bunun için bekletmek isterseniz, bunları savunma moduna aldığınız taktirde, oyun sırası düşmandayken görüş alanlarına ve silah menzillerine giren düşmanın hareketlerini uzun mesafeden ateş ederek veya yakın mesafeden, eğer varsa, süngü ile önleyebiliyorlar!

Oyunun olumsuz yönleri ise tüm düşmanları sürekli görebilmeniz. X-Com / UFO serisi sıra tabanlı stratejilerin en önemli özelliklerinde birisi sadece görüş alanınızdaki düşmanları görebilmenizdi, ki doğal olarak sürpriz faktörü hem heyecanı hem de oyundan alınan zevki kat kat arttırırdı, malesef XenoSquad’da bu özellik yok.

İkinci bir sorun ise, her oyunun belası, düşman yapay zekası. Düşmanlar hem sayıca hem özellik bakımından çok çeşitli, ama malesef son derece de aptallar.

Son olarak interrupt sistemi sadece bizim askerlerimize var! Hiç bir uzaylı tarafından sıra bendeyken hareketime müdehale edildiğini hatırlamıyorum.

Oyun bedava olunca bunların hiç bir önemi yok tabi çünkü oyunu oynaması zevkli.

Sıra tabanlı strateji sevenler, X-Com / UFO serilerini yad etmek isteyenler kesinlikle baksınlar!

Oyunu internet taraycınızdan oynamak için (flash gerekli!):

http://bigdino.com/game/267/Xenosquad

.

İlgili Yazılar: