Yazının ilk bölümünde sa-10 bataryalarını yem olarak iş görmeleri için nasıl düzenleyeceğimizi anlatmıştım, şimdi görevi özellikle sead uçuşu için daha da zorlaştırmak üzere değiştirdiğimiz bu sa-10 bataryalarını harita ekranından (görevden değil!) nasıl gizleyeceğimize bakalım:

UYARI: Aşağıdaki adımlar Tactical Engagement’a (TE) son halini verdikten sonra, yani en son adımın en son adımı olarak uygulanmak zorunda. Bahsi geçen değişiklikleri yapmadan önce TE’nizin son halini yedekleyin, çünkü bu değişikliğin ötesinde TacEdit uyumluluğu bozuluyor!

  1. TacEdit’e TE’yi yükleyin.
  2. Sol bölümden UNITS’e gidin.
  3. Sağ panelden saklamak istediğiniz mavi renkli sa-10 bataryasını çift tıklayın.
  4. BASE OBJECT sekmesi altındaki CAMPAIGN ID alanını sıfırlayın:

sa10

Gizlemek istediğiniz diğer sa-10’lar için de aynı adımları tek tek uygulayın.

TacEdit’ten görevi kaydedin, Falcon BMS’nin TE builder’ına yükleyip sa-10 bataryalarının görünülürlülüklerini kontrol edin.

Her şey yolunda gittiyse örnek TE’ye benzer bir sonuç elde etmiş olmanız gerekir. 10kb’lık Örnek TE dosyası:

http://ifile.it/va9lx3f/10sa2.tac

10sa2.tac dosyasını ..\data\campaign\save klasörüne kopyalayın, Falcon’a yükleyip incelediğinizde dikkatinizi çekecek noktalar:

  • Sadece tek bir tane sa-10 bataryası görünmekte.
  • Görünen sa-10 bataryasına sağ tıklarsanız Status seçeneği mevcut değil! Ancak halen recon yapılabilmekte.
  • Order of Battle (OOB) altında hiç bir batarya listelenmiyor.
  • Diğer sa-10 bataryaları harita üzerinde gizli, ancak recon yapıldığında Target List’te halen görünür haldeler.

Bu nedenlerden ötürü gizli sa-10ları azimli birisinin çevreye recon yaparak “keşfetmesi” mümkün.

Bataryaların yerleşimini ve birbirlerine mesafelerini ayarlarken bunlara dikkat etmek gerekli, hedef bölgeye yakın/factor oluşturacak bir mesafeye, ancak tek tek recon yapmayı sıkıcı hale getirecek kadar uzak bir mesafeye yerleştirmek gerekli birimleri…

NOT: Örnek TE’yi TacEdit ile açmaya çalıştığınızda 2 tane hata mesajı ile karşılaşacaksınız. Yazının ilk başındaki uyarıyı bu yüzden yaptım! Gizleme işleminden sonra uyumluluk ve multiplayer uçuşun sağlığı açısından bir daha bu TE’yi asla düzenlemeyin, onun yerine gizleme işlemi öncesi aldığınız yedeğinden devam edin.

NOT 2: Gizleme işlemini kara unsurları dışındaki unsurlara uygulamayı denemedim! Örneğin hava unsurlarına bunu uygularsak ne olur, bilgim yok. Denemesi bedava, sonuçları lütfen paylaşın.

Ancak görevlerde pilotlarınızın ille VID yapmasını istiyorsanız, onun da yöntemi TacEdit ile var, başka bir yazı konusu olsun o da.

.

İlgili Yazılar: