Davos’tan beri dönen sinema’nın gerçek olduğunu farz etsek bir anlığına, Türk donanması gerçekten İsrail donanmasıyla çatışmaya girecek olsa neler olurdu?

  • Tamamen açık istihbarata dayanarak, kağıt üzerinde donanmamız İsrail donanmasından sayısal anlamda üstün görünmekte, 1-0.
  • Her iki donanmanın hem saldırı hem savunma kabiliyetleri birbirine denk görünmekte, 2-1.
  • İster top yekün ister küçük çaplı bir çatışma olsun, eğer ablukayı deler geçeriz diye bir iddia varsa, ki erdoğan açık açık söyledi öyle olduğunu – sonra da yanlış tercüme olmuş diye çark etti, o zaman eli mahkum Türk donanması deplasmana gidiyor, Karşıyaka taraftarından yoksun bir biçimde hem de… 2-2

Google Earth Sam Site Overview, İsrail’in akdenize bakan hava savunması:

sam

  • Politik olarak şu anda Türkiye’nin elinde görünürde hiç bir koz yok. Ancak İsrail’in Türkiye büyükelçisinin persona non grata ilan edildiği gün erdoğan hükümeti Amerika ile füze kalkanı pazarlığını yaptı ve (neye?) tamam dedi.

Domuz gibi şişmiş medyaya, olaya ne kadar yer verme emri gelmiştir bilinmez ama ikisinin aynı güne denk gelmesi tesadüf olamaz çünkü Washington’da hiç bir şey tesadüf değildir.

Radar’a karşılık bir şey istemeye cüret edebildi mi erdoğan’ın hükümeti, o da ayrı merak konusu.

  • Yukarıdaki maddeyle paralel, hiç bir Nato üyesi ülke bir başka Nato üyesi ülke ile çatışmaya giremez (İsrail Nato üyesi değil? 😉 ). Saldırgan olarak görünen taraf biziz, 2-3.
  • Yukarıdaki resimde 2 farklı kırmızı çember görünüyor. Büyük olan çemberler İsrail’e ait Arrow2 hava savunma sistemlerinin etkili menzilleri, küçük çemberler ise Patriot hava savunmasının etkili menzillerini ifade etmekte.

Resmin Türk donanması açısından tercümesi şu: O hava savunma sistemleri bir bir bertaraf edilmediği sürece, Türk Hava Kuvvetleri desteğinden yoksunluk, 2-4.

İsrail için ise durum haliyle tam tersi. Hem İsrail hava kuvvetlerinden hem de karadan topçu desteği ile çatışmayı kendi sahalarında karşılayacaklar. İsrail uçakları tepelerinde cirit atarken donanmamız başka bir gemiyi nasıl savunsun? 2-5

  • İşin içine büyük biraderden İsrail’e gidecek her türlü elektronik desteği ekleyelim, 2-6.
  • Bir de politik olarak görecekleri desteği ekleyelim, 2-7.

Sonuç

İsrail’in burnunu, Suriye üzerinden yarım milyon Türk askerini dayamadan, silahlı bir çatışma ile sürtmemiz mevcut hava ve deniz gücümüzle mümkün değil. Aklı selim hiç bir bölge hava kuvveti oraya uçak kaldırmaz, daha doğrusu istese de kaldıramaz.

İsrail askerleri eğer göründükleri kadar beceriksiz değillerse, kısıtlı bir çatışmada bizim gemi(leri)mizden geriye can yeleği bile kalmaz çünkü karşılarındaki tek başına İsrail donanması değil…

Türkiye bölgesel güç olmak istiyor ve bunun için bazı şeyleri göze almış olabilir ama erdoğan hükümetinin böyle bir şeye kalkışması her bakımdan Türkiye açısından sarsıcı olur. İsrail’e diş gösterelim derken kantarın topuzunu kaçırıp akdenizdeki petrol vs.den tamamen mahrum kalmak var işin ucunda. Sırf doğal kaynaklar değil, İsrail’in pkk’ya desteği ve de savunma sanayii heyetlerinin Atina’ya geçen hafta yaptığı çıkartmayı da göz ardı etmemek gerekli….

Ama emir büyük yerden geldiyse eğer herkes rolunü oynamak durumunda, yoksa biri gider oynayacak başka biri yerine gelir, it ürür kervan yürür…

Kayıkçı kavgası nerede nasıl biter?

.

wiki, geimint, kuti, google earth, internet.

İlgili Yazılar: