Niye?

Gerçekte en az 8 tane agm-88 lazımmış da ondan.

Neler Lazım?

 • Falcon BMS4
 • TacEdit Önemli: Files>Properties bölümdeki yolların doğruluğunu kontrol edin.
 • Düzenlemek için aşağıda anlatıldığı üzere kaydedilmiş …\bmskurulumu\Data\Campaign\Save klasörü altındaki .tac uzantılı Tactical Engagement dosyası.

Nasıl orgazm taklidi yaparım…!?!

 • Sıfırdan temiz bir TE yaratın, içine 3 adet birbirine çok yakın objelerin üzerine konumlandırılmış düşman takıma ait SA-10 ekleyin:

 • TE’yi kaydedin ve TE editörden çıkın ama Falcon’dan çıkmayın, açık bırakın!
 • TacEdit’i açın, kaydettiğiniz TE’yi yükleyin.
 • TacEdit’in sol panosundan Units‘e gidin.
 • Sağ panodaki listenin en tepesindeki mavi renkli Air Defense (SA-10)’a çift tıklayın. UYARI: TacEdit takım isim ve renkleri Falcon’dakilerle uyuşmaz kafayı takmayın, TacEdit’in mavi renkli ROK dediği Falcon’da kırmızı DPRK’ya denk gelir.
 • Base Object sekmesindeki Flags alanını 1’den 0’a çevirin:

 • Unit Properties sekmesine geçin, Roster alanını 4058’den 6000’e değiştirin ve Apply düğmesine basın:

ROSTER: Falcon’daki herhangi bir taburun (battalion) içeriğini, daha doğrusu içerdiği her birimin niceliğini belirleyen alan.

Normalde Falcon4’teki birimlerin içeriklerini f4browse yardımı ile düzenliyoruz ama bunu yaptığınız anda multiplayer uyumluluğunu bozarsınız, çünkü değiştirilen dosyalar sadece kendi bilgisayarınızdaki kurulumu etkiler doğal olarak da çoklu oyuncu ortamda uyumsuzluklar meydana gelir.

Ancak bahsedilen bu yöntemle Falcon’un içini dışını kurcalamadan, sadece yaratılan TE üzerinde değişiklik yapıldığı için ve bu değişiklikler herkesle TE dosyası üzerinden paylaşıldığından çoklu oyuncu uyumluluğu açısından bir sorun yok.

 • Bütün değişiklikleri Apply ile onaylayın, TE’yi kaydedin ama TacEdit’ten çıkmayın, bırakın açık durmaya devam etsin.
 • Falcon’a geri dönün, TE’yi editöre tekrar yükleyin.
 • SA-10’ları kontrol edin:

Hokus Pokus:

Recon ve sol alttaki Target List, düzenlediğimiz 1027no’lu SA-10’a ait. Birbirine çok yakın 3 tane Flap Lid radarı var ve hiç SA-10 lançeri yok. Bu birim sadece göstermelik, işlevsel değil > ona göre bir yere yerleştirilmeliler ki yem olarak iş görsünler…

Buna karşın resmin sağ altına, 3701. SA-10 taburuna bakarsanız, varsayılan SA-10’un olması gerektiği biçimde 1 adet Flap Lid ve 4 tane SA-10 lançeri olduğunu görürsünüz. Bu da demek oluyor ki bu birlik aktif, gerektiğinde ateş açmaya hazır ve nazır. Kısaca şu durumda esas devre dışı bırakılması gereken sa10 taburu bu!

Uyarı: Falcon’un, birliklerin içindeki araçları birbirlerinin üzerine yığmak veya binaların içine yerleştirmek gibi garip bir huyu var. Bu yüzden Roster alanını düzenledikten sonra mutlaka tüm birimlerin yerlerini tek tek kontrol edin. Eğer hepsi tek bir noktaya yığılmışlarsa o zaman tek bir harm ile hepsi birden vurulur, eğer binaların içine veya dibine yerleşiklerse o zaman ya görüş hattı (LOS) problemi doğar ya da Agm-88 iş görmeyebilir! Bunu engellemenin yolu ise sözkonusu birliğin yerini değiştirmek.

Roster alanını düzenlerken istediğimiz gibi bir birlik içeriğini malesef sadece deneme yanılma yöntemiyle bulabiliyoruz.

Örneğimizdeki SA-10’a bakarsak, varsayılan roster’i 4058. Basamakların miktarını koruyarak değişik rosterları deneyin. Ben genelde binler basamağını değiştirip geri kalanları sıfır yaparak önce 1000’den başlayıp sonra 2000, 3000 derken 9000’e kadar teker teker deniyorum, illa ki bir yerde aradığıma uygun bir kompozisyon yakalıyorum.

Bu arada ne Falcon’u ne TacEdit’i kapatmadan alt tab ile birbirleri arasında sürekli geçiş yaparak kontrol ederseniz çok daha rahat edersiniz. Yalnız TacEdit ile TE düzenlerken aynı TE’nin Falcon’un TE editöründe yüklü olmamasına özen gösterin.

TacEdit ile birlikleri nasıl düzenleyeceğimizi gördük ancak henüz SEAD uçuşu için bir tehdit veya sürpriz yaratmayı beceremedik, çünkü bunları tek tek reconlayan birisi neye saldırıp neyi ellemeyeceğini görebilir, bu yüzden yazının ikinci bölümünde düzenlediğimiz bu birimleri nasıl saklayacağınızı göreceksiniz.

İlgili Yazılar: