Larry Bond isimli bir yazar ve oyun tasarımcısı 89’da aynı isimli masaüstü (pc değil, ciddi ciddi masaüstü strateji oyunu – çocukluğumuzun Gizli Hedef’i gibi) donanma/deniz savaşı temalı oyununu gerçek zamanlı savaş simülasyonu olarak Amiga ve MS-DOS ortamına taşır. Oyunun pc versiyonu defalarca güncellenerek günümüze kadar gelir.

Larry Bond bu sırada Tom Clancy ile birden fazla kitap ve pc oyunu projesinde yer alır ve pc oyun aleminde Tom Clancy isminin belkide bugün eriştiği noktanın temellerini atmasını sağlar (bu arada EA zamanında nasıl Jane’s ismini pc oyun dünyasında sağdıysa aynı şeyi bir başka asalak oyun dağıtım firması olan Ubisoft da Tom Clancy ismine yapar – Ghost Recon gibi bir oyunu yok ettiğiniz için size yağmurda su yok), MicroPROSE’dan Red Storm Rising desem mesela? Ömrümüzü çürüten MicroPROSE’a okkalı bir bölüm adamak farzdır her simülasyon oyunu hastasına…neyse.

Konumuz Harpoon Classic (veya Commander’s) Edition. Şu anda piyasada 3 tane güncel Harpoon versiyonu mevcut. İlki bizler gibi koltuk generallerine yönelik HCE, diğer ikisi ise ciddi anlamda bir askeri eğitim ve simülasyon aracı olarak Amerikan Donanmasının kullandığı Harpoon Advanced Naval Warfare (ANW) ve H3MilSim. Tüm versiyonları AGSI‘den, HCE’i ise Ultimate Collection adı altında Matrix Games‘den edinebilirsiniz.

Oyun son derece basit bir arabirim üzerinden oynanmakta, çok büyük bir artı yön çünkü bu tip oyunların/simülasyonların en büyük sıkıntısı öğrenme zorluğudur, hal böyleyken bir de arabirimle boğuşmanın anlamı yok. Oyun içi temel eğitim videosu:

Ekipman veritabını oyunun kalbi. Konu donanma ve deniz savaşları olunca ağırlık deniz üstü ve deniz altı gemi ve ilgili her tür silah sistemlerinde tabii ki ama geri kalan hava ve yer silah ve sistemleri de günümüz savaş alanlarının gereği olarak veritbanında son derece detaylı ve yüksek tutarlılıkla modellenmiş durumda. Video’yu biraz dikkatli izlerseniz arabirimin nasıl kullanıldığını kolayca kavrayabilirsiniz, zaten toplasınız bir düzine bile düğme yoktur.

Hatırlatayım, oyun demo versiyon ve kullanım süresi 2011 sonunda bitiyor. Ayrıca sadece tek bir savaş alanı (battleset) ve buna ait 5 farklı senaryo ile beraber gelmekte.

Beraberinde gelen senaryolar ise hayli manidar: 86’da Amerikan hava kuvvetlerinin İngiltere RAF Lakenheath havaüssünden ve Amerikan donanmasının Sidra Körfezindeki meşhur kırmızı hattan ortaklaşa olarak Kaddafi’ye karşı düzenlediği suikast olan Operation El Dorado Canyon. Operasyonel açıdan o zamanın şartları ve silah kapasitesiyle beceremediklerini bugün Libya’daki “Arap Baharıyla” halen yapmaya çalışıyorlar ama bu sefer bambaşka bir açıdan ve yöntemle…. the more things change, the more they stay the same, eh? 😉

Oyun için gerçek zamanlı strateji dedim ama 5 saatlik operasyonu saniye saniye yaşamak istemezseniz (yazıklar olsun! 😀 ) saati hızlandırabilirsiniz.

Video ve senaryolardan da anlayabildiğiniz üzere amacınız size verilen silahlar ile aldığınız görev ve emirleri yerine getirmek. Bunun için gereken her tür planlama sizin üzerinizde. Hangi uçaklar hangi silahlarla ne zaman nereden nereye saldırsınlar, bunlara destek veren dost unsurlar neler olsun nasıl hareket etsinler hepsi sizin komutanız altında. Bu yüzden planlama ve uygulamanın son derece titiz olması gerekmekte. Unutmadan, eğer düşman topraklara girdiğinizde eğer yaptığınız plan halen bozulmadan tıkırında işliyorsa o zaman çok büyük bir ihtimalle tuzağa doğru ilerliyorsunuzdur! 😉 Oyundaki SIGINT türü çeşitli elektronik istihbaratın elde edilmesi, mevcut sensörleriniz kapasiteleriyle sınırlı olduğundan (aynı şey düşman için de geçerli!) her an hiç hesapta olmayan bir silah sisteminden saldırıyla karşılaşma imkanınız var! Bu da tekrar oynanabilirliği arttırıyor çünkü her oynayışta değişiklik demek.

Oyunun sistem gereksinimleri ise hayli mütevazi: Windows98 ve üstü, Pentium 166 ve üstü! 😀 ,64mb ram, kısaca son 10 senede alınmış herhangi bir pc işinizi görür.

Son olarak, oyun için kullanıcılar tarafından yaratılmış yığınla senaryo mevcut. Senaryolar ilk deniz savaşlarından yakın gelecekteki muhtemel savaşlara kadar çok geniş bir zaman dilimini ve ilgili ekipmanları kapsamakta: http://www.harplonkhq.com/?page_id=4

İyi Eğlenceler.