Hamburg’a gittiğimde uğrayacağım ilk yer burası olur kesinlikle.

Dünyanın en büyük minyatür müzelerinden birisiymiş bu Miniatur Wunderland. İçerisinde de dünyanın en büyük minyatür tren yolu modelini barındırmaktaymış. Sırf trenler yok haliyle, aslında esas mevzu dünyanın çeşitli şehirlerinin minyatürleri ama benim ilgili çeken kısmı minyatür havaalanı doğal olarak.

Gece vakti Schweiz
Schweiz modelinin gece ışıklandırması

Havaalanının yapımına 2004 yılında başlanmış.

Air Berlin Airbus
Air Berlin Airbus'ı, troleyler vs.

Havaalanında çalışan, yani hareket edebilen, arabalar, çeşitli diğer araçlar ve haliyle de uçaklar mevcut. Bunların yanında ses ve ışık efektleri de var.

En büyük uçak modeli Lufthansa Airbus A-380.

Lufthansa
Lufthansa A-380'in tanıtımı

Havaalanını olabildiğince gerçekçi yapabilmek için gerçekte bu havaalanını kullanan uçak firmalarının buradan uçurduğu modellere ve seferlere sadık kalmışlar. Havaalanı inşaatıyla ilgili video günlüklerinde bunlardan daha da detaylı bahsediliyor ve görülebiliyor zaten:

Video Almanca yalnız, İngilizce altyazısı var, eğer otomatik olarak gelmezlerse caption’dan altyazıyı açmanız gerekiyordur.

Detaylandırma olayını abarttıkça abartmışlar, inen kalkan uçakların sefer numaralarını gerçek zamanlı gösteren ekranlara kadar gitmiş olay, dönüş sinyalleri yanan arabalardan, pushback’i yapan aracın sirenlerinden bahsetmiyorum bile….

Daha detaylı bilgi için;

Miniatur Wunderland: http://www.miniatur-wunderland.com/

Garrit Braun’un blogu: http://tagebuch.miniatur-wunderland.de/

YouTube Kanalı, buradan havaalanı projesine ait eski günlükleri de izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/miwulaTV