Kısa adı Yukikaze. 2002 yılında yayınlanmaya başlayıp 2005 yılında bitmiş Gonzo ve Bandai Visual tarafından yapılmış 5 bölümlük bir anime serisi (OAV). Japon bilim-kurgu yazarı olan Chohei Kambayashi’nin aynı isimli bilim-kurgu romanından uyarlanmış.

Hikaye yakın gelecekte geçiyor. Antartika üzerinde açılan bir delikten dünyaya saldıran JAM isimli dünya dışı ırkı dünya güçleri Fairy isimli başka bir gezegene püskürtüyorlar. İzlediğimiz olaylar bu olaydan 33 sene sonrasında Fairy gezegeninde yaşanıyor.

Animasyon kalitesi, uçak dizaynları, özellikle de silah ve sistemlerin ses efektleri son derece başarılı. Karşılaştırıldığında her ne kadar Macross Plus ayarında olmasa da son derece tatmin edici.

Hikaye, karakterler, savaş/akisyon sahneleri ve senaryoda ise malesef tam ters bir durum sözkonusu. İzlenmesine izleniyor ama ağır ilerleyen ve sıkıcı bir anlatım sözkonusu ve de karakterler hafif efemine…?! Yakın gelecekte geçmesine rağmen uçaklar ve sistemler öyle uçuk kaçık değil, telsiz konuşmalarından tutun da aviyonik ve diğer sistemlerdeki gösterge ve sembolojinin gerçekçiliğiyle detaylarına gösterilen özen çok üst düzeyde, zaten heralde sırf bu yüzden sıkıcı. Hayatında hiç hava savaşından HUD kaydı izlememiş veya telsiz kaydı dinlememiş bir insanın, izlediğinden anlam çıkartması zor olur gibime geliyor.

Felsefi açıdan uccundan accık savaşın beraberinde yarattığı ekonomik düzene ve de bunu aslında hiç var olmayan bir düşman yaratarak suistimal etmeye kadar bile götürebilecek aç kapitalizme dokundurma var ama o da yavaş anlatımın arasında kaybolup gidiyor. Bunların dışında yapay zeka ve tam bağımsız insansız savaş araçlarının savaş alanında yaratacağı hem taktik hem de etik sorunlara da gayet sağlam bir biçimde değinilmiş.

Öyle veya böyle, pembe dizi veya eğlencelik bir şey değil, aksine ticari kaygılarla yapılmadığı belli olan altyapısı sağlam ve ciddi bir şey var karşımızda ve sırf bu yüzden izlenmeli. Eli yüzü düzgün animasyon ve güzel uçaklar da üzerine kaymak….